Лилия Стоянова е учител от 10 години. Работила е в 3 учебни заведения (всички частни). Преподава история. Твърди, че по-малкият брой ученици е най-големият плюс на частното образование. Това дава възможност всяко дете да бъде обгрижено, да получи специалното внимание, от което се нуждае.
Опитът показва на Лилия, че децата се мотивират да стават по-добри, когато разберат, че другите виждат и оценяват достойнствата им. Затова, когато нейните възпитаници постигнат вълнуващи резултати, тя намира начин да ги изяви на всички. Не заради показността, а като начин да бъде оценено достойнството на детето!
Нейният метод е да съчетава часовете по история с ученето на морални ценности. Разказвайки урока (за Ботев или за Александър Македонски), тя винаги акцентира на поуката, показва грешките и достойнствата на големите исторически личности. Така, чрез интересни примери, учи децата на почит към семейството, обич към родината, сътрудничество между хората.
Лилия обича да поставя учениците си в проблемна ситуация, където обсъждат какво би станало „ако”. По този начин оформя в тях способността сами да намират правилните решения и да бъдат смели да постъпват според тях. За нея смесването на реалните исторически факти с естествения живот е прекрасен начин да се усъвършенства етиката в детската среда.
Според Лили е важно хората да бъдат толерантни и милосърдни, затова възпитава тези качества в учениците си. С трепет тя разказва за едно момче с двигателни проблеми. Инвалидната количка прави детето много по-различно от връстниците му. Затова то се старае да бъде като тях, но все не успява да се впише до край в компанията им… Напук на общоприетите правила, с течение на времето малчуганите се научават да разпознават болката на своя съученик…С усмивка на лице учителката обяснява как децата стават съпричастни към болния си приятел: помагат му да си подреди учебниците, бутат количката, играят си с него… Правят всичко възможно той да се чувства добре! Лили учи децата да забелязват хората с проблеми, да ги уважават и да им помагат, преди те да са потърсили помощ. Та, нали това е милосърдието в действие? Нали по този начин любовта „рисува” своя физически образ между хората? А колко по-вълнуващо е, когато това уникално „творчество” се осъществява сред децата на България!
0 Comments
Leave a Reply. |
Публикации по темата:
Езикът - химикалка, с която пишем върху сърца (споделено от една майка)
Как да се справим с агресията? Ученици от 3-ти клас нарисуваха стълба на агресията За реалната същност и полза от съвременното образование Усмихвай се по-често! "НЕ на агресията" продължава и през април Гладиаторите на училищната арена Евелина Николова: Можеш да бъдеш "готин" и без да обиждаш Какви са проявите на агресията? Лилия Стоянова: Милосърдието - начин за справяне с агресията Ивайло Захариев: Хората, които упражняват агресия, са слаби Учат ли бойните спортове на агресивно поведение? Как да се предпазим от агресията? Ник Войчич за агресията Десислава Илиева: Няколко практични метода за овладяването на агресията Как да разпознаем агресията Гери Байкушева: Споделянето срещу агресията |