Цел: Да се създаде среда, осигуряваща подкрепа и развитие, както за образователното, така и за социалното пълноценно и ефективно включване на децата със специални образователни потребности (СОП) в училището.
1. Същност на проекта - подкрепа в обучението на деца със специфични увреждания ЧСОУ ‘’Петко Р. Славейков’’ работи с деца с увреждания от 2006г. В момента, в училището има единадесет деца със СОП, които се обучават заедно с другите деца в класовете. Ежедневната ни директна работа с децата показва необходимостта от специално обособено място (стая), съобразено и отговарящо на техните потребности, което ще намали напрежението като цяло в класните стаи. Тази стая ще осигури възможност :
Проектът за Училищен ресурсен център е иновативна идея и спечели гранд на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Програмата за подкрепа на неправителствени организации (НПО) в България е част от прилагането на Финансовия механизъм на ЕИП. Тя е на обща стойност от близо 11,8 млн. евро, осигурени от страните донори Исландия, Лихтенщайн и Норвегия. Програмата предоставя финансиране за допустими неправителствени организации, регистрирани в България и има за цел да подпомогне развитието на гражданския сектор и приноса му за социалната справедливост, демокрацията и устойчивото развитие на страната. www.eeagrants.org www.norwaygrants.org Оператор на Програмата за подкрепа на НПО в България е Институт „Отворено общество” – София в партньорство с Фондация „Работилница за граждански инициативи”. |
Специализираната стая се намира на 3-ти етаж в сградата на ПГЕБ ‘’Проф. Асен Златаров’’. Помощението ще бъде организирано в три различни зони (кътове) за работа с децата: релаксиращ, сензорен и за активно учене, оборудвани със специфични атрибути, съдействащи развитието на децата със СОП.
Зона за релакс Ще осигурява възможност за почивка и намаляване на стреса от учебната дейност. Способността на децата със СОП да се концентрират е ниска, което предполага честа смяна на учебната дейност с друга.Това е трудно да се осъществи в класните стаи, където се работи с всички деца. За тази цел, релаксиращият кът има нужда от меки мебели за сядане, лягане, люлка (осигурява необходимото движение за аутисти), гумена топка и др. Зона за сензорна стимулация Тази част от стаята ще съдейства за опознаване на света чрез различни дейности, свързани с развиването на сетивните възприятия. Включва поставяне на различни текстилни материали по стените; различни видове светлини, които ще помогнатна децата да учат чрез преживяване, както и да опознават собствените си сетива и усещания. Зона за активно учене Тя ще допринесе за развитие на образователния потенциал на децата. Ще подкрепи обучението им чрез развиване на уменията им за концентрация, памет, внимание, логика, фина моторика. |