Най-важно е спокойствието Човекът, който общува с агресор, трябва да успее да запази спокойствие. Агресорът използва груби думи, крещи, псува, барабани по масата, сочи с пръст с една цел - да постигне своето. Ако крещите в отговор, няма да постигнете нищо; просто ще се изправите срещу един реален шампион. В играта по надвикване няма да спечелите. Когато се справяте с агресора, използвайте фрази като “по мое мнение”. Това му помага да повярва, че макар вие да не сте длъжен да се съгласите с него, допускате, че той може би има право. Ако останете спокоен и уверен в мнението си (без да отдавате значение какво казва и как действа той), вероятно ще го респектирате. Контактът с очите е важен при контролирането на агресията. Каквото и да прави той, не бъдете агресивен като него. Има много начини да се справим с агресията. Нужно е да се въведат правила срещу агресивността, да се определят ясни граници, които да се отстояват; да се ограничат сблъсъците; да се възпитават морални ценности, уважение към личността на другия, както и себеуважение. От най-ранна възраст да се възпитават самоконтролът и повишената чувствителност към моралните ценности. Ако стане ясно,че някое дете е склонно да проявява физическа агресия, това може да се потисне по конструктивен начин чрез спорт: бягане, плуване, фитнес, танци… Чрез съветване със специалисти гневът може да се трансформира в проява на състрадание и чувствителност спрямо проблемите на другите.
1 Comment
Учениците от 3-ти клас отбелязаха кампанията „НЕ на агресията в училище" по няколко начина. В единия час гледаха презентация и научиха много нови за тях неща. Дискутираха и конкретна ситуация, която се случи в класа. Обсъдиха как се е стигнало до момента, в който напрежението прераства в по-сериозен проблем. Новото, което разбраха от реалната ситуация, беше, че ролите могат бързо да се сменят - жертвата да се превърне в агресор и обратно. По този повод сами измислиха и направиха два плаката: "Какво е Агресия?" и "Стълба на Агресията." 3 клас в действие... :) НЕ на агресията!!!
"Каква полза има от училищните оценки, ако човек не може да ги обърне в онова, от което има нужда в живота – в материален и духовен аспект?" "Първо, системата на държавните училища подхожда към образованието от погрешния ъгъл. Тази система си умира да научи учениците как да запомнят факти, вместо да им показва как да използват собствените си мозъци." Това са цитати от нестандартния поглед на авторите на Lifehack.bg към проблемите в българското образование и причините за училищната агресия. Статията много ни напомни стила на К. С. Луис в книгата му ''Писмата на Душевадеца''. Ние сме отворени да разберем колкото се може повече гледни точки и да открием начини за справяне с наболелите проблеми в училищата. Прочетете тази статия и ни споделете какво мислите! На 20-ти март, като част от кампанията „НЕ на агресията!", в час по християнска етика, с учениците от 4-ти и 5-ти клас направихме общ проект. Заедно разсъждавахме по темата: Моите рецепти срещу агресията. Ето само част от предложенията:
Накрая подарихме по една усмивка на учителите и учениците от другите класове и наистина видяхме как през целия ден настроението ни беше "усмихнато". :))) Ако ви хареса тази идея, още сега подарете и вие усмивка на някой до вас. :) :) :) Кликнете върху снимките, за да ги видите в по-голям размер. Казахме, че ще приключим в края на март, но не! Няма как да спрем! Много хора ни писаха, за да ни подкрепят. Има твърде много развълнувани от темата, за да спрем точно тук и точно сега. Нищо, че март отмина. Сложният проблем с агресията не приключва с идването на пролетта, нали? Затова и ние не можахме да си позволим да спрем до тук. Какво да очаквате през април?
И ОЩЕ:
Ето как да се включиш в кампанията „НЕ на агресията!”:
ПОДКРЕПИ И НИ ПИШИ! Този цитат е част от разказа на Галина Гълъбова в личния й блог 'Притчи". Галина подкрепи с много сърце кампанията "НЕ на агресията". Благодарни сме, че не сме сами! На земята лежеше кварталният хулиган Мартин, свит на топка и опитващ се да предпази с ръце главата си, в която с необуздана ярост и в пълно умопомрачение го риташе с кубинката си Веско - момче, което за няколко години дотогава познавах единствено с кротката му, блага усмивка. Не, Веско не беше артист, не беше лицемер с двулично поведение, а наистина кротък и безобиден като тенденциозно поведение. И за да се стигне до такъв сблъсък, явно е станал обект на сериозна провокация, а провокаторът, свикнал да доминира в дрязги и конфликти, въобще не е очаквал, че е възможно да получи такъв отпор.
Ето как да се включиш в кампанията „НЕ на агресията!”:
ПОДКРЕПИ И НИ ПИШИ! Евелина Николова е директор на ЧСОУ „П.Р.Славейков” и преподавател по информационни технологии. От 10 години е учител. Има ценен опит в работата с деца. „П.Р.Славейков” - училище без агресия Директорката се гордее, че в нейното училище агресията на практика липсва. С удовлетворение тя отбелязва: „За разлика от голяма част от училищата, тук да си агресивен не е модел на поведение. Децата осъзнават, че за да си „готин”, популярен и уважаван, не е нужно да тормозиш другите, да ги обиждаш и нараняваш”. Директорката стимулира всички учители да учат децата на разбирателство и уважение към другите; да приемат различните такива, каквито са. За да постигне това, тя винаги поощрява, хвали и награждава възпитаниците си. Така те най-добре разбират, че са постъпили правилно. Най-големия плюс на училището Евелина вижда в това, че децата не се страхуват да изразяват мнението си. Мечтата Тя мечтае всяко едно дете, което учи в ЧСОУ „П.Р Славейков”, да излезе завършен, уникален, различен човек! Затова неуморно развива лидерските им умения. Цел номер едно е децата да проявяват творческа индивидуалност, да търсят различни подходи във всичко, което правят. Семейството е най-важно Директорката казва, че целите могат да се осъществят, ако се работи едновременно с децата и техните родители. Защото тези две страни са най-важни! Семейството и семейната среда са началото на всичко добро или лошо в обществото. Затова учителите поддържат контакт с родителите, дискутират с тях, търсят съвместни решения... Там, в единството между учителите и семейството, децата растат спокойни, уверени и вдъхновени! При наличието на такъв тип взаимоотношения между възрастните наистина се съгласяваме с думите на директорката: „…тук да си агресивен не е модел на поведение”. После добавяме: „И не може да бъде!”. Агресията се проявява в няколко форми. Важно е да я разпознаваме и да реагираме адекватно: Вербалната агресия е разпознаваема по негативните думи, агресивната интонация и предизвикващите послания, които агресорът отправя към "жертвата си". Телесната изява на агресията причинява физическа болка на друг човек с предмет или без предмет. Може да доведе до тежки наказания и непоправими последици, предизвикани от агресора. Психическият натиск е друга форма на агресия. Тя ограничава волята на друг човек и правото му на самостоятелно вземане на решение. Има ефект на пренебрежение, подценяване, унижаване, обиждане, незачитане, заплахи, изнудване, манипулация, анонимни писма, обаждания... В нашето общество тази агресия е най-разпространена сред децата. Много е трудно да се „улови”, защото е почти незабележима. Тя може да се раздели на няколко типа:
* непосредствена - когато сама по себе си е цел; * посредствена - когато е средство за постигане на цел; * пряка – невербална, изразява се чрез непосредствени физически действия; * непряка- субектът не е ясен, действията му имат неприятни последствия за обекта на агресия; * видима – забелязва се, че човекът е раздразнителен, избухлив без причина, неоснователно хаплив. Това е често разпространена форма, породена от липса на самоувереност, чувство за малоценност или вина от неосъзната тревожност; * скрита - наблюдава се скованост в поведението, прекомерна емоционалност, нервност или прекалено спокойствие; * инструментална - използване на сила и предмети; * индиректна - агресивният манипулира другите, за да атакуват жертвата вместо него; * релационна - нанасянето на вреда е фокусирано върху отношенията на жертвата с останалите: увреждане на приятелски отношения, опити за изолация на член от групата; * опозиционно поведение - вечно несъгласие на дадена личност с мнението на другите; * агресивна раздразнителност - проявява се с явна непоносимост към другите; * агресивно недоверие - опониране без причина; * агресивна ревност и омраза. В света около нас се сблъскваме с най-различни видове агресия и насилие. Проявите на арогантност, безпардонност и неуважение водят до грубо физическо, вербално, психическо и сексуално насилие; превръщат се в съзнателен стил на поведение, в начин за "справяне със стреса"; изразяват вътрешни психологически терзания; използват се за освобождаване на комплекси. Често те са "ефективно средство" за разрешаване на междуличностни конфликти. Лилия Стоянова е учител от 10 години. Работила е в 3 учебни заведения (всички частни). Преподава история. Твърди, че по-малкият брой ученици е най-големият плюс на частното образование. Това дава възможност всяко дете да бъде обгрижено, да получи специалното внимание, от което се нуждае.
Опитът показва на Лилия, че децата се мотивират да стават по-добри, когато разберат, че другите виждат и оценяват достойнствата им. Затова, когато нейните възпитаници постигнат вълнуващи резултати, тя намира начин да ги изяви на всички. Не заради показността, а като начин да бъде оценено достойнството на детето!
Нейният метод е да съчетава часовете по история с ученето на морални ценности. Разказвайки урока (за Ботев или за Александър Македонски), тя винаги акцентира на поуката, показва грешките и достойнствата на големите исторически личности. Така, чрез интересни примери, учи децата на почит към семейството, обич към родината, сътрудничество между хората.
Лилия обича да поставя учениците си в проблемна ситуация, където обсъждат какво би станало „ако”. По този начин оформя в тях способността сами да намират правилните решения и да бъдат смели да постъпват според тях. За нея смесването на реалните исторически факти с естествения живот е прекрасен начин да се усъвършенства етиката в детската среда.
Според Лили е важно хората да бъдат толерантни и милосърдни, затова възпитава тези качества в учениците си. С трепет тя разказва за едно момче с двигателни проблеми. Инвалидната количка прави детето много по-различно от връстниците му. Затова то се старае да бъде като тях, но все не успява да се впише до край в компанията им… Напук на общоприетите правила, с течение на времето малчуганите се научават да разпознават болката на своя съученик…С усмивка на лице учителката обяснява как децата стават съпричастни към болния си приятел: помагат му да си подреди учебниците, бутат количката, играят си с него… Правят всичко възможно той да се чувства добре! Лили учи децата да забелязват хората с проблеми, да ги уважават и да им помагат, преди те да са потърсили помощ. Та, нали това е милосърдието в действие? Нали по този начин любовта „рисува” своя физически образ между хората? А колко по-вълнуващо е, когато това уникално „творчество” се осъществява сред децата на България! Благодаря, че се съгласи да подкрепиш кампанията "НЕ на агресията", която протича в нашето училище през месец март! Това е една достойна кампания, която с радост подкрепям. Какво мислиш за агресията в училище? Тя е станала, така да се каже, "нормално явление", тъй като на улицата, по телевизията и навсякъде ние сме свидетели на агресия. Затова са важни мерките, които се предприемат срещу нея. Ти имаш ли спомен за форма на насилие, която ти или твой приятел сте преживели в училище? Да. Така се случи, че веднъж в задния двор на училището ми мой приятел беше нападнат от наркомани, които искаха да му вземат едно златно синджирче. Аз се намесих да го защитя и се сбихме, но това е единичен инцидент. Иначе агресия в училище съм срещал често - агресивно поведение, агресивни хора, самият аз съм се държал агресивно (смее се). Какво ще кажеш за хората, които решават проблемите си с насилие? Те всъщност са слаби хора, които не могат да овладеят себе си. Затова прибягват към насилие, като единствен начин на решаване на проблемите, но в повечето случаи така конфликтите се задълбочават и това не е решение. А какво би посъветвал потърпевшите? Да не се опитват да отвръщат на удара. Понеже е добре човек да излезе от конфликтната ситуация достойно и да продължи напред. Това е много по-важно. Дали правото му е зачетено или не, може да се установи с времето. Ти стана известен от сериала "Под прикритие", който аз за жалост съм гледал малко, защото съм под 16, а в къщи родителският контрол е силен. Искам да ни кажеш повече за филма "Номер едно". Доколкото зная, там темата за насилието в училище е пряко засегната. Да, там се разглежда конфликта между две училища, държавно и частно, които се помещават в една и съща сграда. "Богаташчетата" се бият с по-бедните и от там идва проблема. Според мен конфликти винаги ще има, въпросът е как те биват разрешавани. Важно е хората, в случая децата, да се научат да ги преодоляват с мирни средства. Последен въпрос от мен, може би най-важен за теб. Наскоро стана татко, на какво искаш да научиш сина си относно агресията? Първо ще го науча да се бие добре. Мотивът ми е да може да се пази. Не да бие другите, а да се защитава.Ще го науча кога да използва силата си, понеже агресията не е повод човек да показва колко е силен, напротив... Ще се опитам да го науча на толерантност към чуждите слабости и различия и по такъв начин да не се стига до агресия. Благодаря за интервюто. Желая ти успех! Този материал може да бъде разпространяван свободно, само при изрично посочване на източника и линк към оригиналното местоположение на публикацията.
|
Публикации по темата:
Езикът - химикалка, с която пишем върху сърца (споделено от една майка)
Как да се справим с агресията? Ученици от 3-ти клас нарисуваха стълба на агресията За реалната същност и полза от съвременното образование Усмихвай се по-често! "НЕ на агресията" продължава и през април Гладиаторите на училищната арена Евелина Николова: Можеш да бъдеш "готин" и без да обиждаш Какви са проявите на агресията? Лилия Стоянова: Милосърдието - начин за справяне с агресията Ивайло Захариев: Хората, които упражняват агресия, са слаби Учат ли бойните спортове на агресивно поведение? Как да се предпазим от агресията? Ник Войчич за агресията Десислава Илиева: Няколко практични метода за овладяването на агресията Как да разпознаем агресията Гери Байкушева: Споделянето срещу агресията |